Majątek wspólny małżonków to dobra i dochody nabyte w trakcie trwania małżeństwa, które podlegają wspólności majątkowej, o ile nie zawarto umowy majątkowej małżeńskiej. Obejmuje on wynagrodzenia, świadczenia socjalne, dochody z majątku oraz przedmioty nabyte w czasie małżeństwa. Niektóre składniki, jak majątek nabyty przed ślubem, darowizny czy odszkodowania, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Wspólność majątkowa małżonków ustaje w wyniku rozwodu, separacji, śmierci jednego z małżonków, ogłoszenia upadłości lub ubezwłasnowolnienia. Może też zostać zakończona dobrowolnie poprzez podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej albo sądowo, gdy jeden z małżonków działa na szkodę wspólnego majątku. W każdej z tych sytuacji konieczne jest dokonanie podziału majątku, co może nastąpić na drodze porozumienia lub postępowania sądowego.
Po ustaniu wspólności majątkowej podział majątku może nastąpić przez:
Podział musi uwzględniać wartość majątku oraz ewentualne zobowiązania.
Jako prawnicy specjalizujący się prawie majątkowym oferujemy pomoc w podziale majątku wspólnego na każdym etapie tego procesu. Doradzamy, jakie macie prawa, co wchodzi w skład majątku wspólnego i jakie rozwiązanie będzie dla Was najkorzystniejsze. Przygotowujemy umowy podziału i pomagamy w negocjacjach, a jeśli sprawa trafi do sądu, reprezentujemy Was, dbając o Wasze interesy na każdym etapie postępowania. Wspieramy także w powołaniu biegłych do wyceny majątku, egzekwowaniu należnych spłat oraz analizujemy skutki podatkowe podziału. Dzięki naszej pomocy unikniecie błędów i zwiększycie swoje szanse na korzystny wynik.